BT Corporate - шаблон joomla Оригами

UAC Mühendislik

Topraklama-Paratoner Ölçümleri

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
paratoner olcumu

Topraklama Ölçümü:

 1. Müşteriden istenen topraklama projesinin, firmanın bulunduğu bölgenin coğrafi yapısına uygun direnç elektrod sayısının belirlenip belirlenmediği hesaplanarak kontrol edilir.
 2. Binada çevre topraklama mevcut ise;
  1. Bina çevresinde mevcut bakır çubuk elektrodların bulunduğu logarlar açılır. Logarların içinde su birikmesi olmadığı, yabancı maddelerin bulunmadığı kontrol edilir.
  2. Kuvvet panosunda topraklama barasındaki kaçak akım ölçülür. Kaçak akım var ise ana giriş şebeke şalteri indirilir ve ölçüm tekrarlanır. Halen kaçak akım söz konusu ise ölçüm kaçak giderildikten sonra gerçekleştirilir.
  3. Elektrodların birbirlerine olan irtibat barlarının (lamalarının) bakır civatalar ile yapılmış olduğu kontrol edilir.
  4. Baralar arası kaçak akım olup olmadığı multimetre ile ölçülür.
  5. Bina içerisindeki kuvvet panosundaki toprak barasına bağlantı kontrol edilir.
  6. Meger test cihazı ile topraklama ölçüm değerleri alınır. Arazinin yapısı binanın konumu, zeminde kullanılan malzemenin cinsine göre topraklama direnç değeri meğer cihazi ile ölçülür.
  7. Ölçülen değer coğrafi konuma göre belirlenmiş limitler arasında kalması halinde (Topraklama OMAJ değeri) topraklama sonucu uygun olarak belirtilir. (Omaj değeri maksimum 5 ? dur)

Normal Topraklama: Binada normal topraklama mevcut ise çevre topraklamada tarif edilen işlemler tek bir levha için yapılır.

Paratoner Ölçümü:

 1. Müşteriden paratoner projesi istenerek kontrol edilir.
 2. Paratonerin, paratoner çubuğunun binanın en üst noktasına ve üzeri herhangi bir şekilde kapatılmamış olacak şekilde monte edildiği kontrol edilir.
 3. Kullanılan paratonerin aktif ucunun faraday kafesi veya çubuk oluşuna göre montajı imalatçı firmanın vermiş olduğu talimata göre kontrol edilir. Talimat yok ise montaj paratoner montaj yönetmeliğine göre yapılır.
 4. Paratoner toprak irtibatı elektrodu topraklama tesisisnde müstakil olmalıdır.
 5. Partoner tesissatı radyoaktif malzeme ihtiva ettiğinden dolayı uyarı levhaların konulup konulmadığı kontrol edilir.
 6. Topraklama ölçümü yapılır .

Topraklama ve Paratoner ölçüm hizmetleri sonucu oluşturulan kayıtlar ve formlar Dokuman Kodlama Ve Kayıtların Kontrolü Talimatı doğrultusunda saklanır.