BT Corporate - шаблон joomla Оригами

UAC Mühendislik

Tek Kablo Alev İlerleme Deneyi

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Yangın şartları altında, elektriksel yalıtılmış bir tek düşey iletken veya kablo veya fiber optik kablo için düşey aleve dayanıklılık deneyi için olan işlemi kapsar. 1 kW ön karıştırmalı alevin kullanılmasını belirtir. Deneyin iletkeni veya fiberi eritmesi ve koparması durumundan dolayı, toplam kesit alanı 0,5 mm² den daha küçük olan kablolarda, küçük kesitli tek yalıtılmış iletkenlerde veya küçük kesitli fiber optik kablolarda kullanılmaz.

Deney numunesi, 600 ± 25 mm uzunluğunda tek bir yalıtılmış iletkenin veya kablonun bir parçasıdır. Deney işleminden önce bütün deney parçaları %(50 ± 20) bağıl nemde 16 saatten daha az olmayan bir süre için 23 ± 5 oC ’de şartlandırılır.

Numunenin, vernik veya boya ile yalıtılmış bir iletken veya kablo olması durumunda yukarıda anlatılan şartlandırma öncesi, deney parçası 4 saat, 60 ± 2 °C sıcaklıkta bir ön şartlandırmaya tabi tutulur.

Numune çapına göre aşağıdaki tabloda gösterilen zaman periyoduna göre alev numuneye kesintisiz olarak uygulanır.

Deney parçasının dış çapı (mm) Alevin uygulanma süresi (s)
D ≤ 25 60 ± 2
25 < D ≤ 50 120 ± 2
50 < D ≤ 75 240 ± 2
D > 75 480 ± 2

Dairesel olmayan kablolar (örneğin yassı kablolar) deneye tabi tutulacakları zaman numunenin çevresi ölçülmeli ve eş değer çap hesaplanır. Eş değer çapa göre alev uygulanma süresi tespit edilir.

Belirtilen deney süresi sonunda alev geri çekilir ve söndürülür. Numunedeki yanma tamamen söndükten sonra deney parçası düzenekten çıkarılır ve düz bir zemin üzerine konularak soğuması beklenir. Numune soğuduktan sonra silinerek temizlenir.

Testte aşağıdaki standartla kullanılmaktadır.

TS EN 60332 1-1

TS EN 60332 1-2

IEC 60695-4

IEC 60695-11-2

 

Kablolara Uygulanan Elektriksel Testler

Kablolara Uygulanan Performans Testleri