BT Corporate - шаблон joomla Оригами

UAC Mühendislik

Rohs Belgesi Analizleri

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
rohs

ROSH BELGESİ
Çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla; elektrikli ve elektronik eşyalarda bazı zararlı maddelerin kullanımının sınırlandırılması, bu sınırlandırılmalardan muaf tutulacak uygulamaların belirlenmesi, elektrikli ve elektronik eşyaların ithalatının kontrol altına alınmasına dair idari, hukuki ve teknik esasları düzenleyerek elektrikli ve elektronik eşya atıklarının çevreyle uyumlu şekilde geri kazanılması ve bertaraf edilmesine ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik kapmında alınması gereken belgedir.

RoHS direktifi, aşağıdaki ürünler için geçerlidir:

 1. Ev cihazları
 2. Bilgi teknolojisi ve telekomünikasyon teçhizatı
 3. Tüketici elektroniği
 4. Aydınlatma montajı
 5. Elektrikli aletler
 6. Oyuncaklar
 7. Spor ve boş zaman teçhizatı
 8. Otomatik satış makineleri
 9. Filaman lambalar

RoHS elektronik kartlarda ya da malzemelerde bazı maddelerin bulunmamasını şart koşan direktiftir. İngilizce Restriction of Hazardous Substances Directive (Belirli Zararlı Maddelerin Kullanımını Kısıtlama) kelimesinin baş harflerinden oluşur.

27 Ocak 2003 tarihinde Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen 2002-95-EC numaralı zararlı maddelerin elektronik ürünlerde belirli zararlı elementlerin kullanımını kısıtlayan yönergedir. Kurşun, Kadmiyum, Civa ve bromürlü bileşenler insan sağlığına zararlı maddelerin kullanımını yasaklar.

RoHS Programı Tarafindan Yasaklanmış Maddeler:

 1. Kurşun (Pb)
 2. Civa (Hg)
 3. Kadmiyum (Cd)
 4. Altı değerli krom (VI) '(Cr (VI)
 5. Bazı bromlu alev geciktiriciler (BFR en)
 6. Polibromlu bifeniller (PBB en)
 7. Polibromine difenil eterler (PBDE'ler)

Avrupa birliğinin tüm üyeleri, kılavuzu direktif olarak kullanarak kendiuygulama politikalarını belirler.
RoHS genellikle, “lead-free directive” yani “kurşun içermeyen direktifi” ile karıştırılır. Fakat RoHS aslında 6 maddenin kullnımını yasklar;

 1. Kurşun- Pb
 2. Civa -Hg
 3. Kadmiyum –Cd
 4. +6 değerlikli krom- Cr+6
 5. Plibromlu bifenil –PBB
 6. Polibromlanmış difenil eter –PBDE

Alev geciktirici olarak kullanılan PBB ve PBDE plastik kullanılır. Altı değerli krom, krom kaplama, astarlar, ve kromik asit kullanılır.

Tahsili izin verilen maksimum konsantrasyonlar muaf ürünlere % 0.1 veya 1000 olan ppm ağırlık olarak (% 0.01 veya 100 ppm sınırlıdır kadmiyum hariç). Kısıtlamaları her Hangi homojen malzemenin , sınırları ya da bir bileşeninin bitmiş ürünün ağırlığı için geçerli değildir anlamına gelir ürün verdi, bu, ancak herhangi bir madde (teorik olarak), örneğin, mekanik olarak ayrılabilen ki bir kablo üzerinde kılıf veya bileşen kurşun kalaylama.
Bir örnek olarak, bir radyo, bir durum oluşur, vida, vb pullar, bir devre kartı, hoparlör, vidalar, çamaşır makinesi ve her durumda homojen malzemelerden yapılabilir, ancak bir çok diğer bileşenler arasında çok sayıda alt bileşenlerini ihtiva malzemenin farklı tipleri. Örneğin, bir devre kartı, bir çıplak oluşan PCB , IC Bir anahtar bir durumda yapılabilir, her biri bir kol, bir yay, iletişim bilgileri, pim, vb oluşan vb, dirençler, kapasitörler, anahtarlar farklı malzemeler. Bir kişinin, bir yüzey kaplaması ile bir bakır şerit oluşur olabilir. Bir hoparlör kalıcı mıknatıs, bakır tel, kağıt, vb oluşur
Sınırı yerine getirmesi gereken bir malzeme homojen olarak tanımlanabilir her şey. Bu durumda 2.300 ppm (% 0.23) bir alev geciktirici olarak kullanılan PBB ile plastikten yapılmış çıkıyor Yani eğer, o zaman bütün radyo direktifin gereklerini başarısız olur.
RoHS boşlukları kapatmak için bir çaba Mayıs 2006 Avrupa Komisyonu RoHS uyumlu girmesi gerekir ürünlerde gelecekte eklenmesi için şu anda iki hariç ürün kategorileri (izleme ve kontrol ekipmanları ve tıbbi cihazlar) gözden istendi. [ 3 ] olarak ilave komisyon tarihi uzantıları veya madde kategoride, madde yer ya da kilo ile dışlamaları için istekleri eğlendirir. Yeni mevzuat bu muafiyet geçer Temmuz 2011'de resmi gazetede yayımlandı.
Pil RoHS kapsamına dahil değildir unutmayın. Ancak, Avrupa'da, piller, Avrupa Komisyonu'nun 1991 Pil Direktifi (91/157 / EEC sayılı altındadır), son zamanlarda kapsamında artmış ve yeni şeklinde onaylanmış olan pil direktifi , sürüm 2003/0282 KOİ, sunulmuş ve AB'nin Resmi Gazetesinde yayımlandığı resmi olacak. İlk Pil Direktifi farklı Avrupa Birliği üyesi devletlerin uygulaması getirdiği olası ticari bariyer sorunları ele ederken, yeni direktif daha açıkça iyileştirilmesi ve pillerin içerdiği atıkların olumsuz etkilerinden çevreyi korumak vurgulamaktadır. Ayrıca yavaş yavaş ayrıca dışında piller 5 ppm civa ve 20 ppm kadmiyum sınırlarını belirlemektedir 2016 yılına% 45 üretici tarafından sağlanan toplama sitelerin oranını artırarak, endüstriyel, otomotiv ve tüketici pilleri daha iddialı geri dönüşümü için bir program içerir Tıbbi, acil veya taşınabilir güç aracı cihazlarda kullanılan. piller kurşun, kurşun-asit, nikel ve nikel-kadmiyum miktarları hakkında nicel sınırları ayarı olmasa da, bu maddeleri kısıtlamak ve sağlamak için bir ihtiyaç değinir Bu maddelerle pillerin% 75 kadar geri dönüştürülmesi. Metal içeriği konusunda sembollerle pilleri işaretleme ve tahsilat bilgileri geri dönüşüm için hükümler de vardır.
WEEE direktifi bir bölümü tarafından tanımlanan yönergesi cihazlar için geçerlidir. Aşağıdaki sayısal kategoriler geçerlidir:

 1. Büyük ev aletleri.
 2. Küçük ev aletleri.
 3. IT & Telekomünikasyon ekipman (altyapı ekipmanları bazı ülkelerde muaf olmasına rağmen)
 4. Tüketici ekipmanları.
 5. Aydınlatma ekipmanı dahil olmak üzere ampuller.
 6. Elektronik ve elektrikli aletler.
 7. Oyuncaklar, eğlence ve spor aletleri.
 8. (Muafiyet Temmuz 2011 yılında kaldırıldı) Tıbbi cihazlar
 9. İzleme ve kontrol aletleri (muafiyet Temmuz 2011 yılında kaldırıldı)
 10. Otomatik dağıtıcılar.
 11. Yarı iletken cihazlar

Bu sabit endüstriyel tesis ve araçları için geçerli değildir. Uyum Direktifte tanımlandığı gibi, ürünü piyasaya koyar şirketin sorumluluğudur; bileşenler ve alt-montajlar ürün uygunluğundan sorumlu değildir. Tabii ki, yönetmelik homojen malzeme düzeyinde uygulanan gerçeği göz önüne alındığında, madde konsantrasyonları ile ilgili veri nihai üreticiye tedarik zinciri aracılığıyla aktarılması gerekmektedir. Bir IPC standart zamanlarda geliştirilen ve bu veri alışverişini kolaylaştırmak için yayınlandı, IPC-1752. Bu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz iki PDF formları aracılığıyla etkindir.
RoHS AB içinde yapılan veya ithal edilip AB'de bu ürünler için geçerlidir. Bazı muafiyetler, bu AB tarafından vesilesiyle güncellenmektedir.
Ürün bileşenlerinin örnekleri kısıtlı içeren maddeler
Sınırlandırılmış maddeler RoHS tüketici elektroniği ürünlerinin geniş bir dizi kullanılmıştır. Kurşunlu bileşenlerin örnekleri, örneğin aşağıdakileri içerir:

 1. Boyalar ve pigmentler
 2. PVC (vinil) bir dengeleyici olarak kablolar (örneğin, güç kabloları, USB kabloları)
 3. Lehimler
 4. Baskılı devre kartı bitirir, potansiyel müşteriler, iç ve dış birbirine
 5. Televizyon cam ve fotoğrafik ürünler (örneğin, CRT televizyon ekranları ve kamera lensleri)
 6. Metal parçalar
 7. Lambalar ve ampuller
 8. Piller

Kadmiyum yukarıdaki bileşenlerin birçok bulunur; örnekler plastik pigmentasyon dahil nikel-kadmiyum (NiCd) piller ve CdS (gece ışıkları kullanılır) fotoseller. Merkür aydınlatma uygulamaları ve otomotiv anahtarları kullanılır; örnekler floresan lambalar (Arka aydınlatma için dizüstü bilgisayarlarda kullanılan) ve cıva eğim anahtarları(bu günümüzde nadiren kullanılır). Metal için kullanılan altı değerlikli krom paslanmayı önlemek için bitirir. Polibromlu bifeniller ve difenil eterler / oksitleri alev geciktiriciler olarak öncelikle kullanılır.
Tehlikeli maddeler ve yüksek teknoloji çöp sorunu
RoHS ve elektronikte tehlikeli maddeleri azaltmak için diğer çalışmalar tüketici elektroniği atıkların küresel sorunu gidermek için kısmen motive. Yeni teknoloji giderek artan oranda geldiğinde, tüketiciler er zamankinden daha kendi eski ürünlerini atarak edilmektedir. Bu atık olmak çöplüklere ve Çin gibi ülkelerde sona erer "dönüştürülmüş."
" moda-bilinçli cep pazarında, 98 milyon ABD cep telefonları Tüm söyledim, 2005 yılında, son çağrı aldı, EPA tahminlerine ABD'de bilgisayarlar yıl, 1,5 milyon ile 1,9 ton, televizyonlar, video, monitör, hücre telefonları ve diğer cihazlar elektronik atıkların tüm kaynakları sayımı ise, BM Çevre Programı göre, 50 milyon ton, dünya çapında yılda toplam olabilir. atıldı. "
Geri dönüşüm kisvesi altında Batı Afrika'da Gana gibi ülkelerde offshore gönderilen Amerikan elektronik yarardan çok zarar yapıyor olabilir. Sadece bu işlerde yetişkin ve çocuk işçiler ağır metaller tarafından zehirlenmiş olan, ancak bu metaller ABD'ye dönen "ABD şu anda Çin'e Kurşunlu malzemelerin büyük miktarlarda nakliye ve Çin, dünyanın en büyük üretim merkezi olan" Dr . Jeffrey Weidenhamer Ohio Ashland Üniversitesinde kimya profesörü, diyor. "Tüm bu şaşırtıcı şeylerin tam bir daire geliyor değil ve şimdi geri kontamine ürünleri alıyoruz."
Değişen toksisite algıları
Yüksek teknoloji çöp sorununa ek olarak, RoHS popülasyonları üzerinde düşük seviyeli kimyasal maddelere maruz kalma, uzun vadeli etkilerini kabul biyolojik toksikoloji son 50 yılda çağdaş araştırma yansıtır. Yeni test çevresel toksik çok daha küçük konsantrasyonlarını tespit yeteneğine sahiptir. Araştırmacılar nörolojik, gelişim göstermesi ve üreme değişiklikleri ile bu riskleri ilişkilendirmiş olursunuz.
RoHS ve diğer çevresel yasaların yalnızca akut toksikoloji hitap etmeye tarihsel ve çağdaş hukuk aksine olan, bu ağır yaralanma veya ölümle neden zehirli maddelerin büyük miktarlarda doğrudan maruz kalmaktır.
Kurşunsuz lehim Yaşam döngüsü etki değerlendirmesi
Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) kurşun-ücretsiz ve kalay çevresel etkilerin yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA) yayınladı kurşun lehim elektronik ürünlerde kullanılan, bar lehimler için, yalnızca kurşun ücretsiz lehim kalay / bakır alternatif düşük (en iyi) puanları vardı, kabul edildi. Macun lehimler için, bizmut / kalay / gümüş hariç her kategoride kurşunsuz alternatifler arasından en düşük etki skorları olmayan yenilenebilir kaynak tüketimi. Hem salça ve bar lehimler için, kurşunsuz lehim alternatiflerin tüm kalay / kurşun lehim daha toksisite kategorilerde düşük (daha iyi) LCA puanı vardı. Bu kurşun toksisite ve ortaklık tarafından yürütülen sızabilirliği çalışmada belirlenen, baskılı devre kartı meclisleri süzülen kurşun miktarı öncelikle kaynaklanmaktadır. Çalışma sonuçları endüstri maliyet ve performans geleneksel değerlendirilen parametrelerin birlikte çevre kaygıları dikkate sağlayan, lider adayı alternatif kurşunsuz lehim yaşam döngüsü çevresel etkilerin objektif analizi ile sanayi sağlanmaktadır. Bu değerlendirme aynı zamanda endüstri, enerji tüketimi, toksik kimyasalların bültenleri, insan sağlığı ve çevre için potansiyel riskler olmak üzere lehimler 'çevresel ayak izini azaltmak, ürün ve süreçleri, yönünde çabalarını yönlendirmek için izin veriyor. IKP, Stuttgart Üniversitesi, başka bir yaşam döngüsü değerlendirmesi EPA çalışmanın benzer sonuçları göstermektedir.
BFR içermeyen plastik Yaşam döngüsü etki değerlendirmesi
Konsantrasyonları üzerine yasağı brominli alev geciktiriciler plastiklerin% 0.1 yukarıda (BFR) plastik geri dönüşüm üzerinde bir etkisi olmuştur. Daha fazla ürün geri dönüştürülmüş plastik içerir gibi, bu ya, BFR konsantrasyonlarını sağlamak için geri dönüşümlü plastiklerin kökeni izleme tarafından veya numune BFR konsantrasyonlarını ölçerek bu plastik BFR konsantrasyonunu bilmek kritik hale gelmiştir. % 0.1 altında seviyelerde ile plastik malzemeler olarak geri dönüşümlü bir değere sahip ise, yüksek konsantrasyonlu, BFR, plastikler ve işlemek için ya da iptal edilmesi masraflı olmaktadır.
Orada BFR konsantrasyonlarının hızlı ölçümü için analitik teknikler bir dizi. Olan X-ışını floresans spektroskopisi brom (Br) varlığını teyit edebilir, ancak BFR konsantrasyonunu veya belirli molekülü işaret etmez. İyon eki kütle spektrometresi (IAMS) can plastik BFR konsantrasyonlarını ölçmek için kullanılabilir.
RoHS 2
RoHS 2 direktifi (2011/65 / AB) orijinal direktifi bir evrim olduğunu ve 21 Temmuz 2011 tarihinde kanun haline geldi ve düzenleyici koşulları ve hukuki netlik artırırken Bu orijinal direktifi olarak aynı maddeleri ele Ocak 2013 etkiyi 2 aldı. Ek elektronik ve elektrik donanımı, kablolar ve yedek parçaları kapsayacak şekilde kendi gereksinimleri kademeli genişlemesini kolaylaştırmak periyodik değerlemelerde gerektirir. CE logosu artık uyum gösterir ve uygunluk RoHS 2 beyanı geç (aşağıya bakınız) ayrıntılı.
2012 yılında, bir nihai rapor Avrupa Komisyonu , bazı AB Üye Devletler bakılmaksızın birincil veya ikincil fonksiyonları elektrik akımları ya da elektromanyetik alan kullandığınız olsun, birincil RoHS Direktifi 2002/95 / EC kapsamında bütün oyuncakları ele ortaya koymuştur. tarihinde RoHS 2 veya RoHS Direktifi Recast 2011/65 / AB uygulanması itibaren tüm ilgili Üye Devletler yeni düzenlemeye uymak zorunda olacak.
Kısıtlama muafiyetler
Oldukça geniş bazıları 80 yılı muafiyetler vardır. Yenilenmediği sürece muafiyetler otomatik olarak 5 veya 7 yıl sonra sona erecek.
Hewlett Packard göre: ". Avrupa Birliği yavaş yavaş kapsamının daraltılması ve mevcut RoHS muafiyetleri birçok sona eriyorsa Buna ek olarak, yeni madde kısıtlamalar önümüzdeki birkaç yıl içinde tanıtılacak olasıdır."
Bazı istisnaları:

 1. Ağırlıkça% 4 kadar kurşun içeren bakır alaşımlı izin verilir. (Kategori 6c)
 2. (Yani kurşun esaslı lehim alaşımları ağırlık veya daha fazla kurşun% 85) yüksek ergime sıcaklığı tipi lehim Kurşun. (Kategori 7a)
 3. Sunucuları, anahtarlar, yönlendiriciler, hücre siteleri küresel internet ve telefon sistemlerini oluşturan ve diğer telekomünikasyon ekipmanları kurşun içeriği sınırlamalarından muaf bulunmaktadır. (Kategori 7b)
 4. Güneş panelleri Kadmiyum - Kadmiyum tellür (CdTe) ince film PV modülleri fotovoltaik paneller açıkça kadmiyum diğer tüm elektronik sınırlı olsa bile, sınırsız kadmiyum içeren RoHS tarafından izin verilir. Güneş paneli muafiyet orijinal 2003 RoHS düzenleme oldu ve daha 27 Mayıs 2011 tarihinde genişletilmiştir.
 5. Floresan ve diğer cıva sınırlı miktarda ampullerin kendi işleyişi için gereklidir RoHS 2 Kategoriler 1, 2, 3, ve 4 içermektedir
 6. Tıbbi cihazlar. Onlar toksik metaller ve plastik sınırsız miktarda içeren ve hala RoHS uyumlu olarak pazarlanan geliyordu orijinal direktifte, içinde muaf idi. RoHS 2 muafiyet kapsamını daraltmıştır vücuda yerleştirilebilir aktif tıbbi cihazlar, yalnızca (Kategori 4 saat). Vitro Diagnostik Cihazları (IVDD) ve diğer tıbbi cihazlar dahil edilmişlerdir.