BT Corporate - шаблон joomla Оригами

UAC Mühendislik

Muayene Süreci

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

UAC MÜHENDİSLİK MUAYENE SÜRECİ
Muayene süreci; muayene talebinin alınması, sözleşmenin gözden geçirilmesi, muayene ön hazırlık çalışmalarının yapılması, numune alınması, muayenenin gerçekleştirilmesi, sonuçların kaydedilmesi, sertifikalandırma, önemli değişiklik veya onarımlar sonrası ihtiyaçlardan doğan tetkikler veya belirli durumlardan kaynaklanan kısa süreli tetkiklerden oluşan bir süreçtir.
Muayene programı, muayene öncesi hazırlığı, numune almayı, muayeneyi, raporlamayı, sertifikalandırmayı ve yıllık gözetimleri kapsar. Muayene hizmeti için muayene uzmanı görevlendirilirken, müşterinin muayene kapsamına uygun yetkinlikte kişiler seçilir.

Muayene uzmanına (Inspector(ler)) verilecek görevler, görev talimatlarında belirlenmiştir.
Kuruluşumuz, muayene öncesinde müşteriyi Muayene personeli hakkında bilgilendirir. Bunun için müşteriye Muayene personeli hakkında özet bilgi veren bir form gönderir. Müşteri Muayene personeline haklı gerekçelerini göstererek itiraz edebilir. Bu sebeple müşterinin bilgilendirmesi denetimin planlanmasından yeterince önce yapılır.
Ardından, müşteriye Muayene için tam ve etkili muayeneyi planlamak ve gerçekleştirmek adına gerekli zaman belirlenir.
Son olarak, muayene programını ve sözleşme şartlarının gerekliliklerini karşılayacak bir muayene planı oluşturulur.
Muayene planı hizmeti alan müşteriyle teyit ettirilir.
Muayene sonrasında Muayene personeli, uygunsuzlukları, iyileştirme fırsatlarını ve gözlemlerini içeren bulgularını Muayene Sorumlusuna yazılı bir rapor halinde onayı için sunar. Denetim raporunun onaylanması Muayene Sorumlusu tarafından yapılacaktır. Muayene Sorumlusu muayenede yer alması durumunda rapor onayı direktif ve sektörel deneyimi olan diğer uzman tarafından yapılır. Onaylı rapor hem kuruluşumuza hem de müşteriye sunulur.
Kuruluşumuz, belgelendirmeye dair alınacak hiçbir kararı bir başka belgelendirme/muayene vb Uygunluk Değerlendirme kuruluşuna devretmez.

Depolama tankları; Petrol, petrol ürünleri, kimyasal ürünler, su, yağ vb. için ısısal veya soğuk, kısa veya uzun süreli depolama için kullanılan ortamları vardır. ABD'de, depolama tanklarını, basınçlı kaplardan ayırarak, sıfır (ya da çok az) basınç altında çalıştırırlar. Depolama tanklarının tasarımı ve kontrolü için Amerika Petrol Enstitüsünün yayınlamış olduğu API Standartları kullanılmaktadır. Bu standartlara göre depolama tanklarında testler ve periyodik kontroller gerçekleştirilmektedir.

Depolama tanklarındaki kontroller yer altı (UST) ve yer üstü (AST) tanklarında farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar aşağıdaki gibi kısaca ifade edilmektedir.
- Tasarımı
- Depolama amacı
- Çevresel ve güvenlik testleri
- Malzeme bilgisi gibi
Depolama tankları, birçok şekillerde kullanılabilir:
- Silindirik dikey veya yatay
- Üst kısım açık veya kapalı
- Düz dipli, konik alt eğimli veya çanak alt
Rafineriler
Belirli bir akışkan için tanklar bu maddenin parlama noktasına göre seçilir. (Genellikle rafinerilerde ve özellikle sıvı yakıtlar için, çatı tankları sabit ve çatı tankları yüzen.)

Sabit tavanlı tanklar olağan çok yüksek parlama noktaları (örneğin akaryakıt, su, bitüm vb) Koni çatılar, kubbe çatılar ve şemsiye çatı ile sıvı içindir. Bu ısı tank içinde buhar bobinleri tarafından temin edilmiştir, bazı malzemeler tıkanmasını önlemek için izole edilmiştir. Kubbe tavanlı tanklar atmosfer biraz daha yüksek depolama basıncını (örn yansımalar yağı) bulunan tanklar içindir.

Yüzer tavanlı tanklar geniş ayrılır dış yüzer tavanlı tanklar ve iç yüzer tavan tipleri (IFR Tanklar): (FR Tanklar genellikle çatı yüzer denir).
IFR tankları düşük parlama noktaları ile sıvı için kullanılır (örneğin ATF, MS. Benzin, etanol). Bu tanklar yukarı hareket ve aşağı sıvı seviyesi ile birlikte hangi içinde yüzen çatı ile koni tavanlı tanklar başka bir şey değildir. Bu yüzer tavan düşük parlama noktası yakıtlardan buhar yakalar. Yüzer çatılar bacaklar ya da dinlenme hangi kablolar ile desteklenmektedir. FR tankları sabit çatı (o üst açık) ve sadece bir yüzen çatıya sahiptir yoktur. Vb nafta, gazyağı, dizel, ham petrol gibi Orta parlama noktası sıvılar bu tanklarda depolanır.
Açık çatı tipi tankı, genellikle cevher çamurlar saklamak için madencilik alanlarında bulunan yaygın türlerinden biri. Açıkçası bu inşa edilecek kolay depolama tankları vardır.
Depolama tankları için yapılır diğer sınıflandırma bir rafineri konumlarına dayanmaktadır:
• COT- ham petrol tankages
• PIT- ürün ve ara depolama tankages
• DISPATCH- sevk alan tankages
• Depolama su vb için santral alanında yapılan UTILITIES- tanklar,
• OSBL ilk 3 tip dışarı yan pil sınırı tankages altına tanks-
• ISBL bu (nötralizasyon tankları, su tankları vb gibi) bir rafineri üretim birimlerinde bulunan genellikle küçük tanklar vardır tanks-
Yakıtların flash noktaları çok düşük gitmek gibi tanklar (küre olarak da bilinir), tom mağaza LPG, hidrojen, hekzan, azot, oksijen vb genellikle küreseldir
Tankın Diğer Türleri
Atmosferik
Atmosferik tankı tutan bir kap olan sıvı ile atmosferik basınçta . için büyük tasarım kodu kaynaklı atmosferik tanklar 620 API 653 hizmet depolama tankları analizi için kullanılan API 650 ve API vardır.
Yüksek basınç

Yatay, silindirik kabuk, eliptik kafaları karbonlu çelik basınçlı kap
Ana madde: Gaz silindiri
Gibi sıvılaştırılmış bir gaz halinde , hidrojen veya klor , ya da bir sıkıştırılmış gaz , sıkıştırılmış doğal gaz ve MAPP'ye depolama tankı muhtevanın uyguladığı zaman büyük basınçlara dayanacak şekilde imal edilmesi gerekir. Bu tanklar olarak, silindir adı edilebilir ve basınçlı kaplar , bazen "tank" sınıfından hariç tutulmuştur.
Termal depolama tankları
Bir formu mevsimsel ısı enerji depolama (STES) tüm yıl ısıtma için yaz aylarında öncelikle toplanan güneş-termal ısı yıl boyunca etkinleştirmek için yalıtımlı ve daha sonra siperler ile kaplıdır geniş yüzey suyu depolarının kullanımı . [3] Bir ilgili teknoloji Danimarka bölgesel ısıtma sistemlerinde yaygın hale gelmiştir. termal depolama ortamı yalıtımı, toprak ve çim ile kaplı geniş, sığ, astarlı çukurlar çakıl ve sudur. [4]
Buz ve rüşvet tankları elektrik daha pahalı iken soğutma ekipmanları geceleri çalıştırmak için izin klima kullanım için soğuk kısa vadede kullanılan, ancak sıcak gündüz saatlerinde soğutma sağlamaktadır.
Süt tankı
Ana madde: Toplu tankı
Bir toplu süt soğutma tankı tarım süt soğutma ve süt kamyonetin tarafından alınabilir kadar soğuk sıcaklıkta süt tutmak için büyük bir depolama tankı. Toplu süt soğutma tankı önemli bir süt çiftliği cihazıdır. Genellikle paslanmaz çelikten yapılmış ve iyi durumda çiftlikte çiğ süt saklamak için her gün kullanılır. Her süt toplama sonra temizlenmesi gerekir. süt soğutma tankı çiftçinin özelliği olabilir veya süt bitki tarafından çiftçiye kiralanan.
Fosseptik
Ana madde: Foseptik
Bir fosseptik küçük ölçekli bir parçası olan kanalizasyon arıtma genellikle septik sistem olarak adlandırılan sistemin ,. Bu tankın ve bilinen bileşimde bir septik boşaltma alanı . Atık su katılar yerleşmek ve köpük yüzen yapabilirsiniz tankı girer. Anaerobik sindirim katıların hacmini azaltarak, yerleşmiş katı oluşur. Sistem tarafından yayımlanan su normalde başka tedaviye ihtiyaç kalmadan tahliye alanı tarafından emilir.
Mobil "Depolama" tankları
Değil kesinlikle bir "depo" tankı iken, mobil tanklar depolama tanklarının aynı özellikleri birçok paylaşmak. Ayrıca, onlar ağır bir çalkalanma yük ve çarpışma veya diğer kaza riski ile başa çıkmak için tasarlanmış olması gerekir. Bunlardan bazıları okyanus devam dahil petrol tankerleri ve LNG taşıyıcıları ; demiryolu vagonlar ; yol ve otoyol seyahat tankerleri . Ayrıca vardır dahil tankları tutarak saklamak tankları olan tuvalet atıkları RVs ve tekneler .
Inşaat malzemeleri
Çelik ve betonarme tanklar için en popüler seçeneklerden biri olmaya devam ederken, cam takviyeli plastik , termoplastik ve polietilen tanklar popülaritesi artmaktadır. Özellikle özel kimyasallar depolanması için, alt yapı maliyetleri ve daha yüksek kimyasal direnç. Gibi birçok ilgili standartlar vardır İngiliz Standardı 4994 (1989), DVS ( Alman Kaynak Enstitüsü ) 2205 ve ASME (Amerikan Makine Mühendisleri Derneği) RTP-1 [5] duvar kalınlığı tavsiye vermek, hangi kalite kontrol prosedürleri, test prosedürler, akreditasyon, imalat ve son ürünün tasarım kriterleri.
Tank hataları
En oluştuğu varlık en ünlü biri depolama tanklarının çok sayıda felaket hataları olmuştur Boston Massachusetts başarısız, ve ortaya çıkan dalga zaman büyük tankı sadece sekiz kez doldurulmuş olan 14 Ocak 1919 tarihinde ABD melas 21 kişiyi öldürdü çevresinde. Boston pekmez afet içeriğinden tekrarlanan yüklerin ayı çok ince bir duvar ile, kötü tasarım ve inşaat neden oldu. Tank su ile doldurarak kullanımdan önce test olmasaydı, ve aynı zamanda kötü perçinli edildi. tankın, sahibi Amerika Birleşik Devletleri Sanayi Alkol Şirketi , kurbanların veya onların yakınlarına tazminat 300.000 $ (2012 dolar yaklaşık 4 milyon $) ödedi.
Genellikle hatalı neden o zamandan beri tanklar, neden diğer birçok kaza olmuştur kaynak veya alt standart tarafından çelik . Yeni buluşlar, en azından tanklarının mühür etrafında daha yaygın sorunlardan bazıları sabit. [6] [7] şaşırtıcı, zaman boş Ancak, depolama tankları da, başka bir sorun mevcut. Onlar tutmak için kullanılan varsa yağ gibi veya petrol ürünleri benzin , tanklar atmosfer boşluk ile doldurur gibi son derece patlayıcı olabilir hidrokarbonlar . Yeni kaynak işlemleri başladı ise, o zaman kıvılcımlar kolayca Kaynakçılar için felaket sonuçlar, içeriği ateşleyebilir. Sorun boş benzer olan sığınaklar üzerinde tanker gemileri artık kullanmak için gerekli olan, inert gaz önlemek için battaniye patlayıcı atmosferler kalıntılarından kadar bina.